3. Operační systémy
Historie vývoje OS
50. léta
První počítače neměly žádný operační systém. Každý počítač byl unikátní a bylo nutno napsat program přímo pro něj a často jej dokonce zadávat přímo v binárním kódu.
Na konci 50. let až začátkem se objevovaly první náznaky OS, tehdy zvaného monitor - ten zaváděl úplně základní systém ochrany paměti (program nemohl zapisovat do oblasti paměti monitoru), IO operace.
60. léta
Zavedení jednoduchého OS, který umožňoval běh více programů zároveň a přepínal mezi nimi, jak postupně čekaly a dokončovaly IO operace. Byly to takzvané spool-ovací systémy (SPOOL - Simultaneous Peripheral Operation Online). Každý výrobce měl takový vlastní operační systém, které se od sebe naprosto odlišovaly a operátor se musel vždy vše znovu učit od začátku.
70. léta
Léta nejvýznamnějšího operační systému - UNIX. Tento systém byl po 30 let, nejpoužívanějším OS. Jeho návrh byl jedinečný ve své jednoduchosti, nezávislosti na jakémkoliv HW a především poměrně velké standardizaci, která umožňovala správcům systému přecházet mezi jednotlivými implementacemi UNIXu bez časově náročného zaškolování na úplně jiné prostředí.
80.léta
Tyto léta znamenala velké rozšíření 8 a 16 bitových počítačů (Commodore 64, ZX Spectrum, Amiga, IBM PC/XT, Apple).Počítač doma - Standard. - Revoluční MacOS. Poprvé integroval (GUI) = myš hlavní pracovní nástroj.
90.léta
Přichází Linux a stává se hlavním OS pro sálové počítače.
Druhy Operačních Systémů
Windows
Vznikl na principu, že lze spouštět více aplikací najednou, kde každá běží ve svém vlastním okně podle filozofie WIMP(„window, icon, menu, pointer“).
Do určité míry otevřený a upravitelný.
Linux
Svobodný a otevřený počítačový operační systém, který je založený na linuxovém jádru. Linuxové systémy jsou šířeny v podobě distribucí, které je možné nainstalovat nebo používat bez instalace (tzv. live CD). Používané licence umožňují systém zdarma a velmi volně používat, distribuovat (kopírovat, sdílet) i upravovat.
MacOS
Systém macOS je plně přizpůsoben počítačům Macintosh. Základ systému se jmenuje Darwin a je složen z hybridního jádra unixového typu XNU spolu s množstvím BSD, GNU a dalších open source nástrojů. Nad jádrem je množina knihoven, služeb a technologií, které jsou přejaty většinou z NeXTSTEPu a předchozího operačního systému MacOS.
MacOS je velmi uzavřený systém, skoro osobně neupravitelný, zato stabilní a velmi bezpečný systém.
Android
Je mobilní operační systém založený na jádře Linuxu, který je dostupný jako open source. Je používán na smartphonech, tabletech, chytrých televizích a dalších zařízeních. Jeho vývoj vede firma Google pod hlavičkou konsorcia firem. Výrobci zařízení mohou Android upravovat při dodržení stanovených podmínek. Název je často doplněn o název prostředí, které vyvíjí sám vývojář například MIUI od Xiaomi, One UI od Samsung, nebo je zcela vynechán.
Sám o sobě Android není tak bezpečný jako například iOS, protože ho můžou používat různé firmy a značky a aktualizace jsou velmi pomalé než se dostanou na ostatní modely od různých firem.
Programové vybavení – software, struktura, verze
V nejpoužívanějších systémech (Windows, MacOS) jsou dostupné vlastní defaultní programy výrobců - např. textové editory, prezentační programy, editovací programy, přehrávače videí apod.
Microsoft si u těchto programů zakládá na obsáhlosti a velkém množství akcí, kdežto Apple spíše na designu a jednoduchosti.
Každá jednotlivá aktualizace změní aktuální verzi na novou, jak u programů tak i samotných operačních systémů.
Nejnovější OS verze těchto systémů je Windows 10 a MacOS Big Sur.
Operační systémy PDA,MDA
PDA
(personal digital assistant – osobní digitální pomocník) je malý kapesní počítač, který bývá ovládán obvykle dotykovou obrazovkou stylusem. Původně měly PDA za cíl především pomoci s organizováním času a kontaktů. PDA jsou výkonná zařízení a zvládají i přehrávání videa a velké množství dalších aplikací, např. byly často používány pro čtení elektronických knih. Mezi nejčastěji používané operační systémy na PDA patří Windows Mobile, Palm OS a Symbian OS, ale také je možné nasadit na PDA Linux, například JLime.
MDA
(Mobile Digital Assistant - mobilní digitální pomocník) je přístroj slučující funkce PDA a mobilního telefonu. Typický přístroj této kategorie má tzv. "chytrý" operační systém (dříve byl patrně nejrozšířenější Windows Mobile, nyní mnohé další), který umožňuje spolu s nainstalovaným softwarem číst a editovat běžné kancelářské dokumenty, spravovat e-mailovou komunikaci, vést si podrobný kalendář a adresář kontaktů a tyto data také synchronizovat se stolním počítačem.
Tablety
- Většina dnešních tabletů běží na Androidu nebo na iPadOS.
- Funkčnosti jsou skoro stejné kromě volání a posílání sms, kdy toto není možné na většině tabletech.
Chytré telefony
- Dnešní chytré telefony běží ve většině případů na Androidu a iOS, jen velmi málo na jiných jako například Windows Phone nebo BlackBerry OS.
Využití OS
- Linux není tak bezpečný, je velmi otevřený a většinou se používá k hackování. Samozřejmě jsou také upravené Linux systémy, které jsou používány na mainframech a superpočítačích, pracují tak aby zvládali potřebné výpočty apod.
- Windows je standardní a lze použít pro různé druhy práce, je také do určité míry otevřený a nastavitelný.
- MacOS se používá nejvíce s programování a kancelářským pracím, není tak optimalizovaný pro hry jako Windows.
Notebook/ Netbook
- Na přenosných zařízeních se operační systémy moc nemění, je to buď Windows nebo MacOS.
Osobní počítače
- U osobních počítačů záleží na tom, jak s nimi chce uživatel pracovat.
- Nejpoužívanější jsou hlavně Linux, Windows a MacOS.
Pracovní stanice (workstation)
- První stanice používaly Unix, nebo operační systémy na Unixu založené.
- Současný trh s pracovními stanicemi se reorganizoval okolo mikroprocesorů x86-64. Operační systémy na těchto platformách jsou Microsoft Windows, různé distribuce GNU/Linuxu, Mac OS Big Sur a Solaris 10.
Sálové počítače (mainframe)
- Využívá se pro zpracování obrovských objemů dat a řešení složitých operací. Typickým příkladem situací, na které se mainframy používají a které jsou představitelné, je například sčítání lidu či různé statistické výpočty.
- z/OS, 64bitový operační systém pro mainframe počítače vyvinutý firmou IBM. z/OS nabízí vlastnosti moderního operačního systému, ale také zachovává mnoho z funkcí vytvořených od šedesátých let, které stále nacházejí uplatnění v každodenním použití. Aktuální verze - Verze 2.3
- Používá se také často upravený Linux.
Superpočítače
- Superpočítač je v informatice označení pro velmi výkonný počítač, v poslední době nejčastěji ve formě počítačového clusteru, tedy spojení mnoha běžných počítačů dohromady, a to obvykle speciální vysokorychlostní sítí.
- Momentální nejvýkonnější superpočítač je Summit, tento počítač běží na Red Hat Enterprise Linux (RHEL) , bez zvláštních úprav. Má pokročilé kompilátory a pokročilé matematické knihovny, aby byla schopna vykonávat svou práci co nejefektivněji.
- Ve zkratce superpočítače používají upravené Linuxové systémy, upraveny pro svůj vlastní účel.